Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

02
cze
KĄCIK LOGOPEDYCZNY

« powrót

Witam, w kąciku logopedycznym.

Wakacji czas

Wakacje to czas wypoczynku, dla rodziców od pracy, a dla dzieci coraz częściej od zajęć dodatkowych i terapii w jakich na co dzień biorą dzieci udział.

Powszechnie wiadomo, że dziecko zmęczone i przestymulowane, a nadmiar terapii bardzo często powoduje te stany, nie czerpie z aktywności tyle ile czerpać by mogło.

Bardzo często chcemy dla naszych dzieci dobrze, co więcej chcemy jak najlepiej i zapominamy, że swobodna zabawa, świeże powietrze, czy kontakt z rówieśnikami jest czasami znacznie lepszy, niż dodatkowe zajęcia na basenie, na kortach tenisowych, czy w szkole baletowej.

Czas wakacji to z całą pewnością czas wypoczynku, ale to również okres kiedy mamy znacznie więcej czasu dla siebie i rodziny. I naprawdę warto z tego korzystać. Można wybrać się przecież na działkę do babci, sprawdzić jakie owoce już rozpoznaje nasza pociecha, co więcej można utrwalać ćwiczone głoski nazywając owoce, warzywa i kwiaty, które tam rosną.

Można wybrać się na rodzinną przejażdżkę rowerową do lasu, nazywać drzewa i rośliny, które tam rosną, dotykać i sprawdzać jak pachną. Dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa, to również nauka, w której poznają wielkość, wygląd, zapach roślin, a nawet ich nazwy.

Sprytny rodzic przemyci nawet w takich aktywnościach elementy codziennej terapii, czemu by nasze dziecko nie miało utrwalać zasad ortograficznych nazywając leśną roślinność, w ten sam sposób może ćwiczyć poprawną wymowę i wzbogacać słownictwo. Jazda na rowerze i bieganie po lesie to nic innego jak ćwiczenia motoryki dużej, a zbieranie drobnych jagód lub wyplatanie wianków z polnych kwiatów to praca nad motoryką małą.

I do tego właśnie wszystkich rodziców serdecznie zachęcam,
bo niestety wraz z końcem wakacji i rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, rozpoczynamy również terapię, niestety od początku. I dziwimy się bardzo często, dlaczego nasze dziecko znowu tak brzydko mówi.  Czasami nawet zmieniamy terapeutę, bo efektów brak.

Życzę wszystkim dzieciom i Rodzicom miłego, pełnego wrażeń odpoczynku wakacyjnego, bogatego w nowe doświadczenia i umiejętności nabyte przez dziecko podczas wspólnie spędzonego czasu.

 

logopeda: Małgorzata Kmiecik

 
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www