Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

06
kwi
Jak można wesprzeć dziecko w procesie uczenia się?

« powrót

Drodzy Rodzice, 

chcąc dla swojego dziecka tego co najlepsze od najwcześniejszych lat jego życia planujecie jego edukację. Są rodzice, którzy uważają, że im wcześniej ich pociecha zacznie chodzić na zajęcia tym lepiej. Inni pracują z dzieckiem w domu, a jeszcze inni pozostawiają sprawę nauki przedszkolu lub szkole. Niezależnie od tego do jakiej grupy należycie warto, żebyście pamiętali o kilku podstawowych rzeczach dowiedzionych przez psychologów i pedagogów:
 

  • Każde dziecko chce być kochane i akceptowane przez rodziców. Niezależnie od poziomu swoich zdolności i umiejętności.
  • Każde dziecko chce być zauważane przez rodziców i wyróżniane spośród innych członków rodziny, głównie rodzeństwa.
  • Każde dziecko potrzebuje aby rodzic na nie patrzył w czasie wykonywania różnych czynności a wręcz żeby patrzył z podziwem i zainteresowaniem.  

 
Podstawową, naturalną formą nauki w dzieciństwie jest zabawa. Wyzwala ona w dzieciach kreatywność, konsekwencję i w sposób naturalny sprzyja skupianiu uwagi. W czasie zabawy wyzwalają się pozytywne emocje dzięki którym dziecko zapamiętuje różne treści i uczy się różnych czynności. Utrwalają się one tym bardziej jeśli w aktywności dziecka uczestniczą ważne dla niego osoby - rodzice. To oni poprzez swoje pasje i zainteresowania rozbudzają zainteresowania u dziecka. Swoim zaangażowaniem pociągają dziecko do angażowania się w różne aktywności.
 
Im większy sens mają wykonywane czynności, im bardziej użyteczne jest dla dziecka to czego się uczy tym łatwiej jest zainteresować i przekonać je do ćwiczenia i wytrwałości w nauce.  
 
Niezależnie od tego jak ciekawe są dane zajęcia planując je weźmy pod uwagę, że dziecko szybko się męczy. Efektywna nauka to kilkanaście minut zajęć, po których powinna nastąpić przerwa.
 
Wzmacniajmy dziecko w procesie nauki poprzez powierzanie mu różnych zadań. 0bdarzajmy zaufaniem i wiarą w to że sobie poradzi. Doceńmy wysiłek fizyczny w procesie uczenia się.  
 
Ruch pobudza i dotlenia mózg oraz całe ciało, poprawia nastrój a tym samym pamięć i koncentrację. Jest też świetnym sposobem na rozładowanie napięcia, sprzyja wyciszeniu i rozładowaniu negatywnych emocji.
 
Zabawa i aktywność fizyczna to fundamenty sukcesów dziecka w nauce.
 
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www