Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

15
kwi
Jakie korzyści ma dziecko z obcowania z przyrodą?

« powrót

Drodzy Rodzice,

mam dla Was dobrą wiadomość: kilka dni temu przyleciały jaskółki. Jest to znak, że wiosna rozpoczęła się na dobre. Warto wraz z dziećmi obserwować otaczającą nas przyrodę i pokazywać im różne formy i przejawy życia. Każda pora roku ma swoją specyfikę, w każdej dzieje się coś innego. Zwierzęta i rośliny zmieniają swoje kolory. Wraz z różnymi porami roku dochodzą do nas różne odgłosy: w lutym krzyki żurawi, w kwietniu intensywny śpiew ptaków, w maju koncerty żab, w lipcu i sierpniu cykanie świerszczy, na jesieni krakanie wron. Rośliny zaś przechodzą różne stadia rozwoju.
 

Jakie korzyści czerpiemy z obcowania z przyrodą?

Dzieci widząc wokół siebie życie uczą się wrażliwości na jego przejawy, nie tylko w stosunku do ludzi, ale także do roślin i zwierząt.

Obserwacja przyrody rządzącej się swoimi prawami uczy szacunku do porządku świata, który trwa niezależnie od działań człowieka.

Patrząc na zjawiska przyrodnicze mały człowiek poznaje, w sposób naturalny, niewymuszony prawa fizyki, zjawiska chemiczne czy biologiczne, co stanowi bazę do edukacji szkolnej.

Piękno i harmonia zawarte w naturze budują u dziecka poczucie estetyki.

Kontakt z przyrodą działa na człowieka uspokajająco, wyciszająco, a aktywność w lesie czy parku daje uczucie przyjemności i odprężenia.

Cykliczność pór roku i związanych z nimi zjawisk jest przejawem ciągłości i trwałości świata, co napawa ludzi optymizmem.

Stwarzajmy więc dzieciom okazję do obcowania z przyrodą chociażby poprzez hodowanie kwiatków w doniczce, czy opiekowanie się chomikiem.
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www