Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

20
kwi
Dlaczego warto czytać dzieciom baśnie?

« powrót

Drodzy Rodzice,

jedną z możliwości spędzania z dzieckiem czasu jest wspólne czytanie. Dzieci bardzo lubią gdy rodzice czytają im książki. Mają wtedy z rodzicami bliski kontakt fizyczny, łączą ich wspólnie przeżywane treści i emocje.W czasie wspólnej lektury dziecko ma rodzica tylko dla siebie. Rodzic zaś widząc reakcje swojego dziecka na dane treści może się zorientować co cieszy, a co niepokoi jego pociechę, stworzyć okazję do zadawania pytań na różne tematy, czy wpłynąć na myślenie dziecka poprzez akcentowanie jednych treści, a bagatelizowanie drugich. Szczególnie wartościowe pod względem wychowawczym oraz pomocne w porządkowaniu emocji są np.baśnie Braci Grimm, J.Ch. Andersena.

Wprowadzają one dziecko w świat fantazji, tajemniczości, pobudzając wyobrażnię i kreatywność.

Przedstawiają i tłumaczą świat językiem zrozumiałym dla dziecka.

Pozwalają przeżywać i rozwiązywać, poprzez identyfikację z bohaterami, wewnętrzne napięcia i konflikty dzieci np. brak kontroli nad zmysłami- łakomstwo (Jaś i Małgosia), nieposłuszeństwo wobec rodziców          (Czerwony Kapturek).

Baśnie przekazują rożne wartości np. pracowitość (Kopciuszek), szacunek dla pożywienia ( O dziewczynce, która podeptała chleb).

Pozwalają poczuć i przeżyć różne emocje: zawiść i zazdrość ( Królewna Śnieżka), smutek i osamotnienie    (Brzydkie Kaczątko).

W baśniach dobro jest zawsze nagradzane, a zło ukarane. Najtrudniejsze nawet sytuacje dobrze się kończą. Dziecko uczy się, że mając dobre intencje i kierując się wartościami można poradzić sobie z przeciwnościami losu i pokonać zło.
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www