Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

22
kwi
Dlaczego warto śpiewać?

« powrót

Drodzy Rodzice,

obserwując dzieci na pewno zauważyliście, że mają one naturalną potrzebę śpiewania, tańczenia czy rysowania. Są to tak zwane potrzeby wyższego rzędu. Dochodzą one do głosu kiedy zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby dziecka takie ja: jedzenie, spanie, poczucie przynależności i  bezpieczeństwa.
Podstawową funkcją tak zwanej ekspresji twórczej jest wyrażanie siebie - swoich przeżyć i emocji. Dziecko zadowolone, szczęśliwe chętnie śpiewa i tańczy w pełni wyrażając swój  nastrój i wzmacniając dobre samopoczucie. Przy okazji dotlenienia organizm, ćwiczy mięśnie i koordynację. Poznaje siebie. Może też współdziałać z innymi np. wspólnie śpiewając z rodzicami czy tańcząc z rodzeństwem. Uczy się w ten sposób bycia we wspólnocie. Dzięki rysowaniu dziecko może opisać świat w sposób, w jaki go postrzega. Może też przepracować swoje lęki czy uporządkować swoją rzeczywistość. Jednocześnie ćwiczy motorykę małą i umiejętność koncentrowania się na danej czynności. Śpiewając, tańcząc czy rysując dziecko tworzy i może się tą twórczością podzielić z innymi. Ważne jest, żeby rodzice byli otwarci na aktywność twórczą dzieci. Stwarzajmy okazję do wspólnego śpiewania. Uczmy dzieci piosenek np. z naszego dzieciństwa, słuchajmy wraz z dziećmi muzyki. Wrażliwość na muzykę i nawyk jej słuchania może okazać się sposobem na relaks.
Tańczmy z dziećmi. Uczymy je w ten sposób dzielić się radością.
Patrzmy na prace plastyczne naszych dzieci z ciekawością. Dzięki nim dowiemy się jak postrzegają one otaczającą je rzeczywistość. Nie narzucajmy swoich wyobrażeń czy nawyków myślowych, nie sugerujmy że niebo musi być niebieskie, a trawa zielona.
Popatrzmy na świat oczami swojego dziecka, dzięki temu łatwiej nam je będzie  zrozumieć.
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www