Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

27
kwi
Dlaczego ważne są więzi społeczne? - cz.1

« powrót

Drodzy Rodzice,

aktualna sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowała drastyczne ograniczenia kontaktów społecznych. Ten brak pozwala nam zauważyć i ocenić ich wagę, zarówno dla nas samych jak i a może tym bardziej dla naszych dzieci.
Potrzeba przynależności do drugiej osoby i bycia z nią w kontakcie zarówno fizycznym jak i emocjonalnym jest jednym z podstawowych i kształtuje się już od początku życia. Z aktualnych badań wiemy, że dziecko rozpoznaje głos matki w okresie prenatalnym. Od chwili urodzenia matka staje się dla dziecka jego ,,drugim ja''. Potrafi ocenić jego potrzeby i zaspokoić je. Rozpoznaje jego stany emocjonalne, potrafi je nazwać i adekwatnie na nie zareagować. Matka jest też pierwszym nauczycielem zarówno zachowań np. mimika twarzy, postawa ciała jak i języka. Określenie ,, język ojczysty''  pokazuje jak ogromne znaczenie ma relacja dziecka z ojcem. Pozwala ona bowiem dziecku doświadczyć pełni człowieczeństwa.
Z czasem dziecko poznaje innych członków rodziny dzięki czemu uczy się rożnych niuansów życia społecznego.
Do około 3 roku życia mały człowiek traktuje najbliższe otoczenie jak swój świat. Należy do niego nie tylko rodzina, ale także np. zabawki. Maluch nie chce dzielić się tym światem z innymi. Nie potrafi też nawiązać relacji z dziećmi i wspólnie się z nimi bawić. Warto by rodzice o tym pamiętali i szanowali potrzeby dziecka na tym etapie rozwoju.
Dopiero od około 3 roku życia dziecko jest psychicznie gotowe do nawiązywania relacji z innymi. Sprawność fizyczna jaką zdążył osiągnąć 3-latek pozwala na odejście od matki, co ułatwia separację psychiczną. Jest na tyle sprawny językowo, że radzi sobie z nawiązaniem kontaktów z osobami nie będącymi członkami rodziny.
Dużą rolę w rozwoju kompetencji społecznych ma pójście do przedszkola. Jest to bezpieczne miejsce, w którym nastepuje nawiązanie więzi z ,,Ciociami'' oraz innymi członkami grupy ,,Żabek'' czy ,,Pszczółek''.  Pozwala to dziecku poznać i przyswoić sobie normy życia społecznego, kształtuje je jako człowieka - członka wspólnoty i daje okazję do poznania innych członków społeczności przedszkolnej.
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www