Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

30
kwi
Dlaczego ważne są więzi społeczne? - cz.2

« powrót

Drodzy Rodzice,

za kilka dni będziemy świętować Dzień Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święta związane z symbolami narodowymi i naszą historią.
Już na etapie wieku przedszkolnego dzieci dowiadują się, że przynależą do określonego narodu. Poznają symbole związane z państwowością, uczą się hymnu. To wszystko kształtuje tożsamość społeczną dziecka. Na bazie tej tożsamości, człowiek, w dorosłym już życiu, może angażować się w sprawy związane z życiem społecznym. Tożsamość narodowa jest punktem odniesienia i pozwala dziecku odnaleźć swoje miejsce w świecie wielu kultur.

Wspólna historia, dzieła kultury - literatura, malarstwo, wspólny kod językowy, na który składają np. przysłowia czy powiedzenia, budują w małym człowieku świadomość  przynależności narodowej. Dlaczego ważne jest budowanie przez dziecko więzi społecznych, zarówno tych podstawowych, z osobami z najbliższej rodziny jak i szerszych, wychodzących poza najbliższe otoczenie np. więzi z narodem?

Poznając różnych ludzi i obserwując ich zachowanie dziecko rozwija swoje kompetencje w zakresie zachowania. 

Obcując z różnymi osobami dziecko wzbogaca swój język: rozwija zasób słów, uczy się różnej intonacji, poznaje niuanse językowe.

W kontakcie z innymi dziecko doświadcza różnych emocji a także może zaobserwować jak przeżywają je i wyrażają  inni ludzie.

Uczestnicząc w wymianie myśli i doświadczeń poznaje różne sposoby wnioskowania i reagowania.

Budując świadomość przynależności do danego narodu może doświadczyć ciągłości historii i następstwa pokoleń. 

Możliwość spędzania czasu z różnymi osobami a zwłaszcza z rówieśnikami dostarcza dziecku wielu pozytywnych przeżyć i uczy zaufania do ludzi.

Tylko w relacji z innymi dziecko może w pełni doświadczyć swojego człowieczeństwa. Zachęcajmy więc nasze dzieci do nawiązywania relacji społecznych.  Dajmy im przykład poprzez własne dobre relacje z innymi ludżmi.
 
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www