Drodzy Rodzice,
obserwując swoje dziecko umiecie rozpoznać jego różne nastroje. Są one związane z daną chwilą. Im młodsze jest dziecko tym jego nastrój jest bardziej zależny od wpływu różnych okoliczności. Jeżeli natomiast podstawowe potrzeby dziecka nie są zaspokojone pokazuje ono swoim zachowaniem ten brak. Niepożądane zachowanie ma wtedy tendencję do utrzymywania się tak długo, jak długo trwa stan niezaspokojenia. Powinniśmy zaniepokoić się gdy zauważymy, że nasze dziecko często prezentuje następujące zachowania :
-
Brak energii - bez energii, apatyczny, markotny, odrętwiały, oklapnięty, osowiały, otępiały, przybity, przygaszony
-
Brak komfortu - zaniepokojony, zirytowany, podminowany, agresywny spięty
-
Zmęczenie – zmęczony, wyczerpany, śpiący, otępiały, słaby
-
Brak inspiracji - niezainteresowany, znudzony,obojętny
Takie zachowania są sygnałem, że nasze dziecko potrzebujepomocy. Zanim jednak zaczniemy szukać przyczyn psychologicznych upewnijmy się, że dziecko jest zdrowe. Często bowiem wymienione powyżej zachowania są objawem procesu chorobowego.
Dziecko, które ma zaspokojone podstawowe potrzeby takie jak: potrzeba jedzenia, snu, wypoczynku, bezpieczeństwa przynależności i bliskości pokazuje to swoim zachowaniem. Jego zachowanie cechuje :
-
Energia - pełen energii, pełen werwy, pełen życia, rozentuzjazmowany, uskrzydlony, pełen pasji
-
Poczucie komfortu - zaspokojony, usatysfakcjonowany, rozluźniony, zrelaksowany, beztroski, wypoczęty, pogodny
-
Chęć poznania - zainteresowany, zaciekawiony, podekscytowany, zafascynowany, zaintrygowany, zainspirowany
-
Zadowolenie - zadowolony, szczęśliwy, pełen nadziei, zachwycony, wdzięczny, radosny, pełen optymizmu.
Małe dziecko, poprzez swoje zachowanie, dostarcza nam informacji dotyczących swojej kondycji fizycznej i psychicznej. Im więcej uwagi i czasu poświęcamy swoim dzieciom tym łatwiej nam zauważyć ich potrrzeby i odpowiedzieć na nie.
|