Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

22
cze
Wpływ nadmiernego korzystania z internetu na psychikę dziecka.

« powrót

Podstawowy problem wynikający z nadmiernego korzystania przez dzieci z internetu wiąże się z uzależnieniem od gier komputerowych.
Gry skonstruowane są w taki sposób, że dostarczając dziecku bodźców związanych z fabułą opartą na rywalizacji ,walce, pokonywaniu wrogów pozwalają na odczucie satysfakcji  wynikającej ze stawania się coraz lepszym . Bowiem oprogramowanie gry rejestruje poziom gracza i dostosowuje do niego stopień trudności, dzięki czemu gracz znajduje się na takim poziomie trudności, który udaje mu się jeszcze pokonać. To wywołuje u dziecka uczucie przyjemności i skłania je do jeszcze większego wysiłku angażując uwagę dziecka, jego emocje i czas. 
Długotrwałe pozostawanie na "polu walki" związane z grą powoduje, że dziecko w sposób ciągły pozostaje w stresie czyli stanie mobilizacji organizmu w obliczu zagrożenia. Skutkiem takiego przewlekłego stanu jest odczucie zmęczenia, utrata napięcia mięśniowego, nadciśnienie tętnicze czy wzrost poziomu agresji u małego gracza. 
A oto co może świadczyć o uzależnieniu od komputera i  powinno wzbudzić czujność rodzica: wahania nastroju u dziecka, niepokój lub złość gdy dziecko nie ma dostępu do komputera, spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem, brak odczuwania radości i brak innych, niż komputer, zainteresowań.
Rodzic może pomóc dziecku w wyjściu z początków uzależnienia poprzez: wprowadzenie ograniczeń i ustalenie limitów na korzystanie z komputera, kontrolowanie treści, z którymi dziecko styka się w sieci, zaproponowanie dziecku czegoś "zamiast" gier komputerowych, pokazywanie, na swoim przykładzie, że są inne czynności, niż gry,  warte zaangażowania.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że uzależnienie od internetu ma taki sam charakter jak uzależnienie od papierosów, alkoholu czy narkotyków a proces wychodzenia z uzależnienia jest równie trudny. Nie dopuśćmy do tego aby nasze dzieci musiały się z nim  borykać. Bardzo dużo zależy od postawy  nas, rodziców.

                                                                                                            Anna Łyjak psycholog
  
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www