Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

31
gru
Tak...dla rozwoju dziecka - Wpływ czytania na rozwój dziecka.

« powrót

Drodzy Rodzice, nasze przedszkole przystąpiło do kampanii "Narodowy program rozwoju czytelnictwa", która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców. Pierwsze efekty już mamy- nasza biblioteka przedszkolna wzbogaciła się o ponad dwieście nowych pozycji.
Dlaczego czytanie jest ważne, dlaczego żywy kontakt z literaturą pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka?
Literatura powstaje w procesie twórczym, w który autor wkłada swoje emocje i przemyślenia, angażując wyobraźnię. Dzieli się tym z drugim człowiekiem- swoim czytelnikiem. Dzięki książce czytelnik może wejść w nowe obszary fantazji, poznać sposób myślenia i odczuwania jej bohaterów. Może się z nimi utożsamiać przeżywając różne sytuacje, problemy, przugody. Wreszcie, dzięki literaturze czytelnik może przepracować swoje konflikty, lęki czy trudności na przykład w relacjach z rówieśnikami. Uczy się rozwiązywać problemy.
Kontakt z książką pozwala dziecku wzbogacać słownictwo i rozwijać system pojęciowy niezbędny do myślenia abstrakcyjnego.
Dzięki książce możemy oderwać się od codzienności i przenieść do świata fikcji literackiej. Uczymy się spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy, wzbogacamy swoją wiedzę o otaczającym nas świecie i ludziach.
Dla dziecka książka jako taka jest ciekawym przedmiotem. Ma swój kształt, kolory, zapach, obrazki. Można jej dotknąć, zabrać ze sobą do babci, pooglądać z kolegą, dać komuś w prezencie, poczytać z rodzicami.
Wspólne, rodzinne czytanie książek działa na dziecko wyciszająco i uspokajająco. Razem z rodzicem, w skupieniu dziecko wchodzi w inny świat, który może sobie wyobrazić na swój jedyny, niepowtarzalny sposób. Siedząc blisko rodzica ma odwagę stawić czoła strachom, przeżywać wspaniałe przygody. Gdy je coś zaintryguje może poprosić o powtórzenie a gdy je coś przestraszy o opuszczenie niektórych fragmentów. Dzięki temu mały czytelnik ma wpływ na sytuację a rodzic może zorientować się co porusza jego pociechę, co ją śmieszy lub smuci. Wspólne czytanie to okazja do wzajemnego poznawania się, rozwijania i umacniania więzi emocjonalnej, stymulowania wyobraźni, wzbogacania słownictwa. Nade wszystko zaś jest to okazja do spędzania razem czasu, czasu do którego nie da się już cofnąć gdy przeminie, ale który pozostaje w pamięci dziecka dzięki przeczytanej razem z rodzicem książce.
Oby nadchodzący rok 2022 przyniósł Państwu wiele wspaniałych chwil spędzanych razem z dziećmi na wspólnym czytaniu.
                                                                                                                                                                                                                                                     Anna Łyjak, psycholog
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www