Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

02
mar
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

« powrót

Drodzy Rodzice po trudnych doświadczeniach pandemii pojawiły się nowe, związane z wojną  jaka toczy się na Ukrainie. Tym samym znowu stanęliśmy wobec dylematów: jak rozmawiać z dziećmi, jak zachować się w tej sytuacji.
W ich rozwiązaniu pomocne nam będą cztery  zasady, o których warto pamiętać rozmawiając z dziećmi.


Zasada pierwsza: Należy mówić dzieciom prawdę.

Tylko przekaz, który jest prawdziwy pomoże dziecku uporządkować świat, w którym żyje. Zaspokaja on potrzeby poznawcze i emocjonalne dziecka. Każdy człowiek, czy jest dorosłym czy dzieckiem ma prawo do rzetelnej informacji. Dziecko intuicyjnie rozpoznaje czy treści przekazywane przez rodzica są prawdziwe, czy też nie, gdyż bardzo dobrze zna swoich rodziców, wyczuwa ich stany emocjonalne i odczytuje sprzeczne komunikaty. 


Zasada druga: W rozmowie należy podążać za dzieckiem.

Jeżeli uważamy, że powinniśmy poruszyć jakiś temat z dzieckiem zorientujmy się, obserwując zabawę dziecka czy słuchając jego wypowiedzi, w jaki sposób przeżywa ono daną sprawę. Podążajmy za dzieckiem, odpowiadajmy na pytanie zadane przez dziecko, nie narzucajmy mu swoich wyobrażeń na temat tego, ile powinno wiedzieć.Na danym etapie rozwoju dziecku wystarczy ta wiedza, o którą zapyta.


Zasada trzecia :Dostosujmy treść wypowiedzi do wieku i wrażliwości dziecka.

Mówmy prawdę, ale w sposób akceptowalny dla dziecka. Nie okraszajmy jej dramatycznymi opisami czy szczegółami. Skoncentrujmy się na faktach ujętych w prosty, przystępny sposób.

Zasada czwarta: zachowujmy się tak jak chcielibyśmy aby zachowywało się nasze dziecko.

Rodzice są dla dziecka najważniejszym źródłem informacji o tym, jak należy reagować na otaczającą rzeczywistość. Dziecko naśladuje rodzica, ponieważ jest on najważniejszą i najbliższą osobą, gwarantem bezpieczeństwa i miłości. Dziecko bacznie obserwuje reakcje rodzica. Mając tego świadomość postarajmy się panować nad naszymi emocjami, mówić i działać z rozwagą, pamiętając o ponadczasowej prawdzie, którą warto przekazywać dzieciom: w ostatecznym rozrachunku zło zawsze zostaje pokonane przez dobro. Będąc ludźmi potrafimy odróżnić dobro od zła i dokonywać właściwych wyborów. Niezależnie od sytuacji nie pozwólmy odebrać sobie naszego człowieczeństwa. Swoją postawą pokazujmy dzieciom, że pielęgnując wartości takie jak wolność, godność człowieka, prawo do samostanowienia czy solidarność międzyludzką możemy skutecznie przeciwstawić się złu.
                                                                                                                                                                       Anna Łyjak, psycholog
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www