Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

01
mar
Kącik logopedyczny

« powrót

Witam Państwa w kąciku logopedycznym!


W tym miesiącu chciałabym przybliżyć termin parasygmatyzmu, który jest jednym z rodzajów sygmatyzmu. Jest to zaburzenie mowy (dyslalia) polegające na zastępowaniu inną głoską, głoski lub głosek z danej grupy, tzw. trzech szeregów

  • ciszącego ś, ź, ć, dź,
  • syczącego s, z, c, dz,
  • szumiącego sz, rz/ż, cz, dż. 

 

Najczęściej dziecko zamiast głosek sz, rz/ż, cz, dż realizuje odpowiednio głoski s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź, bądź zamiast sz, rz/ż, cz, dż i s, z, c, dz odpowiednio głoski ś, ź, ć, dź, a zamiast s, z, c, dz odpowiednio ś, ź, ć, dź lub rzadziej sz, rz/ż, cz, dż. 

 

Na pewnym etapie rozwoju mowy zastępowanie głosek innymi jest normalne. Dziecko 3-letnie głoski s, z, c, dz realizuje jako ś, ź, ć, dź. Głoski szeregu syczącego pojawiają się w mowie dziecka w wieku 4 lat, a głoski szeregu szumiącego w mowie 5-latka. Więcej informacji na ten temat znajduje się we wpisie zamieszczonym w listopadzie. 

 

Przyczyną parasygmatyzmu jest najczęściej obniżona sprawność narządów aparatu artykulacyjnego lub ich nieprawidłowa budowa oraz zaburzenia słuchu fonemowego (zdolność do odbierania i identyfikowania pojedynczych fonemów w wyrazach).

 

Poniżej zamieściłam kilka ćwiczeń, którą mogą pomóc w osiągnięciu efektów w terapii logopedycznej. Zachęcam do zapoznania się z nimi i ćwiczenia razem z dziećmi smiley.
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www