Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  A- A A+

08
maj
Artykuł pt. Wiosna nastraja do myślenia o pięknie i dobru

« powrót

Drodzy Rodzice, wraz z nastaniem wiosny możemy na nowo odkrywać piękno otaczającej nas przyrody. Warto zwracać na to uwagę naszych dzieci.
Harmonia występująca w przyrodzie, feeria barw i kształtów kwiatów , bogactwo odgłosów wydawanych przez ptaki czy koncertujące żaby wpływają bardzo pozytywnie na psychikę -wywołują pozytywne emocje: radość, ciekawość świata, poczucia odprężenia i spokoju. Kontakt z nowo narodzonymi zwierzętami wzbudza uczucia opiekuńcze : troskę o innych, chęć pomocy, chronienia przed niebezpieczeństwem.
Jak bardzo różnią się te przeżycia od  doznawanych podczas oglądania bajek czy gier w internecie, gdzie bohaterowie, najczęściej odczłowieczone stworki lub roboty ,walczą ze sobą, próbują się nawzajem przechytrzyć czy rywalizują o to kto jest lepszy.
Tymczasem naszym dzieciom i nam samym potrzeba wyciszenia, odpoczynku od natłoku informacji, które napływają do nas ze wszystkich stron. Inspirujmy się więc naturą , wprowadzajmy harmonię i piękno do naszego życia i w różne obszary życia naszych dzieci. Dbajmy o to by ich otoczenie  było ładne i estetyczne. Będzie to wpływało na formowanie się u dzieci poczucia harmonii. Nasze otoczenie, to, jak je aranżujemy oddaje stan naszego wnętrza -harmonia, ład i piękno na zewnątrz korespondują z harmonią, ładem i pięknem wewnątrz  Ułatwiają dostrzeganie piękna i dobra w otaczającym świecie i skłaniają do pozytywnych zachowań.
Kształtując w dzieciach wrażliwość na piękno i dobro dajemy im szansę na postrzeganie i przeżywanie otaczającej rzeczywistości jako czegoś pozytywnego ,wartego zainteresowania i zaangażowania Jednak by być przekonywującymi sami aktywnie korzystajmy z dobrodziejstw, jakie oferuje nam natura- spacerów po lesie czy parku, oddychania powietrzem przesyconym różnymi zapachami, przypatrywania się wodzie. Pozwoli nam to poczuć łączność z naturą i ze światem, zaowocuje poczuciem bezpieczeństwa i przekonaniem, że to, co nas otacza jest dobre. To przekonanie jest potrzebne zarówno nam jak i  dzieciom, będącym świadkami naszych codziennych zmagań z różnymi problemami.Przy okazji przyczynimy się do poprawy koncentracji uwagi, pamięci , koordynacji  wzrokowo-ruchowej naszych pociech co ułatwi im naukę i pozytywnie wpłynie na ogólny rozwój.
Doświadczenie prawdziwej rzeczywistości pozwoli dzieciom na zachowanie równowagi emocjonalnej będącej przedmiotem troski zarówno rodziców jak i nauczycieli.
                                                                                                   

 Anna Łyjak
» zobacz więcej zdjęć w galerii
© 2012 Przedszkole Publiczne w Nadarzynie.

Deklaracja dostępności
Projektowanie stron www